Obrana i útok

Každý fotbalový tým potřebuje mít dobrou obranu – ale i útok

Kdyby měl dokonalou obranu, nedostane gól, neprohraje – ale zároveň neumí vyhrát, nanejvýš remízuje. Proto potřebuje také dobrou ofenzívu.

Jako křesťané klademe často velký důraz na obranu – proti svodům, proti hříchu – a možná jsme v tom i úspěšní – neprožíváme velké porážky, prohry, ubráníme se hříchu – ale přitom musíme říct, že s našimi vítězstvími je to náročnější.
Spíš bych řekl, že náš křesťanský život je v lepším případě remíza – neprohlráváme, ale ani nevítězíme, prostě stojíme na místě, naše střety končí nejčastějí 0:0.

Co je to vítězství? Jak dobýváme nová území, jak se Kristus zabydluje v srdcích dalších lidí? Kolik z nás prožívá (nově) Boží moc, Boží odpuštění, proměny, osvobození, obnovující Boží moc – jak to proměňuje nás, naše rodiny, sbor? Jak prožíváme Boží slovo, k čemu nás vede? To platí v osobním, sborovém i rodinném životě.

Uvědomuji si, že se nám možná daří, aby lidé neodcházeli od Pána, neodcházeli jinam, ale aby přicházeli noví…?

Obrana je velmi důležitá, ale stejně tak je důležitá ofenzíva, tah na branku, dobývání nových vítězství nemůžeme podceňovat. Když Pavel popisuje duchovní zbraně (Efezským 6), popisuje řadu obranných zbraní (štít, pancíř, přilba, obuv…) ale mluví i o jedné útočné zbrani: o meči, který představuje Boží slovo.

Napsat komentář